Home KATALOGS Jaunumu arhīvs Tūrisms
 

Projekti

Fotoaparāta izvēle

http://lamers.from.lv

eDonkey darbības principi

Tātad ķeramies vērsim pie ragiem. Tie kas neko daudz negrib zināt vai lasīt, tad uzreiz pārejiet pie nākošās sadaļas, kur būs rakstīts tikai nepieciešamais kā sākt un kā kaut ko atrast.
Šārēšana: jūs varat publiski pieejamamus uztaisīt visas direktorijas, vai tās kuras jūs vēlaties. Bet tie faili, kurus dotajā brīdī lejuplādējat no Internata būs nošārēti visu laiku un jūs nevarēsiet līdz nullei samazināt to lejuplādes ātrumu citiem (izņemot ja šmaucaties un uzliekat patch). Minimālais "izlādes" ātrums no jūsu datora var būt 1kb sekundē. Pie tam pastāv vienkārša likumsakarība - ja jūs iestādat upload speed 1, tad jūsu download speed būs 4, un tā līdz 10kb, jo tālāk jūsu download speed ir vienkārši neierobežots. Failiem jābūt pieprasītiem, jo tad kāds nolādē no jums pāris mb, no kā savukārt citi paņems pāris mb, bet tādam failam kā abram.bmp uz simts mb nevienam nebūs vajadzīgs un līdz ar to tādu failu būs arī grūtāk lejuplādēt. Tādēļ izvēlaties populārus failus - vislabāk kādu, kas atrodas sadaļā web lapas. Arī lejuplādēšanas princips ēzelītim ir baigi labi izdomāts - viņš no sākuma lejuplādē tās faila daļas, kas tīklā ir visizplatītākās, jo tās var ātri pazust. Līdz ar to arī ir visgrūtāk lejuplādēt faila beidzamo daļu.
Faili: Vēl ļoti interesanta ir failu apstrādes sistēma, jeb failu unikalitāte. Ja jūs novelkat filmu Pearl Harbor un pārsaucat to par Matrix 2 (kā man te netīšām sanāca samulsināt tautu), tad tas fails tik un tā tiks lādēts no citiem, kuriem būs oriģinālais faila nosaukums Pearl_Harbor.avi vai kaut kā tā. Par to var pārliecināties nospiežot plusiņu un apskatoties no kā tiek lejuplādēts un kas. Tas ir tādēļ, ka ēzelītis neatpazīst failus pēc nosaukumiem, bet pēc to kontrolsummas. Nosaukumi failiem ir domāti tikai tam, lai varētu atrast šo failu tīklā. Pie tam, ja jūs to pašu filmu būsiet novilkuši no ftp vai dabūjuši vienkārši kaut kur citur (nepazaudējot ne baita), tad arī to viņš atpazīs. Parasti Interneta pārlūkā jūs linkus saglabājat no teiksim šāda varianta, bet ieinstalējot ēzelīti jūs nospiežot uz šāda tipa linka automātiski to pievienosiet lejuplādējamiem failiem ēzelītī. Šo principu pēdējā laikā izmanto ļoti daudzi un taisa savas mājas lapas pārpublicējot citur nošārētos failus. Kaut vai par piemēru šī mājas lapa wxp.step.lv. Tur pat nav nepieciešams nekāds pastāvīgais pieslēgums, bet vienkāršs dial-ups ar ko uz servera uzlādēt jaunāko web lapas variantu. Tā lūk. Galvenais, lai tās lapas būtu populāras un daudzi no viņām lejuplādētu daudz maz vienlaicīgi attiecīgos failus, jo tad visiem ātrums būs arī lielāks.

Pieslēgšanās: Pieslēgšanās notiek pie serveriem, kas ir ievietoti jūsu serveru sarakstā, kas atrodas failā server.met, tādēļ ar šiem failiem variet mainīties un to var arī pievienot jau esošajam serveru sarakstam. Ja jums ir ierobežotas ārzemes un vēlaties novilkt kaut ko no Latvijas, tad variet lietot eDonkey serveri no Latvijas kas ir no divx.team.lv 195.13.235.76 port:4661. Tur šobrīd maksimāli ir uzlikti 1000 lietotāji, bet tie tur protams arī ir no ārzemēm, tāpēc ja jūs lādēsiet kaut ko no wxp.step.lv, tad nedomājiet, ka tas ir viens Latvijas serveris. Tur vispār nekā nav nošārēts. Ja nesapratāt, tad varat palasīt šo rakstu no sākuma ;-). Ļoti ērti ir lietot vienkārši eDonkeyBot, kas pats nolādēs no Interneta jaunākos serveru sarakstus un uzturēs jūsu sarakstu pienācīgā kārtībā - izmetot liekos serverus, kur teiksim ir mazāk nekā 300 lietotāji (standarta uzstādījums). Ēzelītis parasti izmanto 4661-4666 portus, tādēļ ja jūsu uguns mūris nelaiž cauri šādus portus, tad jums būs jāmeklē kāds proxy, caur kuru varētu pieslēgties šai eDonkey sistēmai. Kā pārbaudīt, ka jūs esat pieslēgušies veiksmīgi un jums viss strādā? Vienkārši labajā apakšējā stūrītī ievadāt burtu g un enter. Vajadzētu parādīties aptuveni šādi:
ClientID: 481290310 (open)
Connected to: 80.129.149.123
Ja ID ir 8-10 cipari, tad viss kārtībā ;-). Ja mazāk (2-6), tad jūs strādājat pasīvajā režīmā, kas ierobežo jūsu darbības sfēru, jo varat lejuplādēt failus tikai no tiem, kas nav aiz ugunsmūra, līdz ar to, tas samazina jums iespējas atrast vajadzīgo failu vai arī konkrētu failu novilkt līdz beigām.
Ja jūsu dators sāk ļoti bremzēt eDonkey darbības rezultātā vai arī parādās Insufficient Disc Spase, tad tam ir risinājums. Kā varbūt daudzi jau būs pamanījuši, kas lieto šo programmu, tad eDonkey temp direktorijā uzreiz tiek izveidots fails, kura izmēri atbilst oriģinālam un momentāli uz cietā diska paliek ļoti maz vietas. Ļoti labi ar šo problēmu tiek galā Norton Speed Disk, kas defragmentēs disku un sakārtos izmētātos datus secībā, atstājot reāli brīvo vietu uz diska neaizņemtu. Bet ja jūs uz darba datora nevarat neko instalēt, tad varat mēģināt lietot Contig v1.41 katru reizi pirms tam, kad palaižat eDonkey uz noteiktu direktoriju (nav jādefragmentē viss disks, bet tikai temp direktorija). Jāpalaiž viņš ir apmēram tā:
Contig.exe c:\eDonkey2000\temp\*.*
Šis paņēmiens vairākkārtīgi palielina lielo failu caching (ielādēšanu atmiņā), un samazina jūsu datora noslogojumu. Bez tam Windows2000 un XP īpašnieki var lietot vienkāršotāku paņēmienu. Respektīvi, to diska daļu kur atrodas temp direktorija nokonvertē uz NTFS failu sistēmu, un pēc tam uz šīs direktorijas uzliek pie properties/advanced Compress contents to save disk space. Un kad pie ok spiešanas jautā par atribūtiem vēlreiz, tad norādīt Apply changes to this folder, subfolders and files. Vēlams, lai temp direktorija atrastos ar incoming direkoriju uz viena diska, jo tad faila pārveidošanas procesā (no pagaidu faila un pastāvīgo) nav vēl papildus jātērē laiks šī faila pārnešanai uz citu disku.
Failu ielādēšana:
Faili tiek ielādēti nevis no eDonkey servera, bet gan no kāda cita lietotāja. Līdz ar to daudziem lietotājiem ir uzlikts izejošais ātrums niecīgs. Bet šo ielādes procesu paātrina tas apstāklis, ka iespējams ielādēt no vairākiem lietotājiem uzreiz vienu un to pašu failu - parasti jo vairāk konekcijas, jo ātrāk lejuplādējas tas fails. Parasti standartā stāv 35 atļautās konekcijas, kas ir pilnīgi pietiekoši, ja jums ir Dial-ups un kaut kāds Windows95. Bet rekomendējamie uzstādījumi būtu šādi:
Max Download Speed 0
Max Upload Speed 0
Line Speed Down 999
Max Connections 150
Jo jaudīgāks dators un Interneta pieslēgums, jo lielāku skaitli rakstam pie Max Connections
Pie tam WinXP/2000 sistēmās viss ir jau opitmizēts, bet Win98/Me būs vēl šis tas jāpieraksta ar rociņām. Palaižam run/regedit un izdaram sekojošo:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\VxD\MSTCP\
izveidojam String ar nosaukumu "MaxConnections" un ievadiet vērtību "500" (protams visu bez pēdiņām).
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\InternetSetting
izveidojam String ar nosaukumu "MaxConnectionsPerServer" ; value="20"
izveidojam String ar nosaukumu "MaxConnectionsPer1_0Server" ; value="20"
Failus, ko ielādēt var atrast Internetā - kaut vai tajās adresēs, kas ir zem sadaļas web lapas. Tur parasti problēmu nav ar failu ielādēšanu. Problēmas rodas tad, kad jūs paši eDonkey meklētājā atrodat kādu vajadzīgo failu un mēģinat to novilkt. Problēma var rasties tāda, ka tas fails varbūt ir tikai vienam lietotājam un viņš to pēc laika izdzēš. Citreiz fails ir ļoti daudziem lietotājiem, bet tik un tā to nevar dabūt. Problēma ir tāda, ka trūkst visiem lietotājiem maziņa daļa no faila un visi gaida, kad tā daļiņa parādīsies. Parasti viņa tā arī neparādās, tādēļ nav jēgas nemaz no paša sākuma jau vilkt šāda tipa failus. To ļoti vienkārši ir noteikt. Kad notiek faila ielāde, tad labākajā gadījumā jābūt visam zilganā krāsā. Tas nozīmē, ka viss fails ir pieejams. Melnā krāsā var redzēt to, kas jau ir lejuplādēts. To ailīti ir vēlams pastiept platāk, lai redzētu smalkāk kas un kā. Ja parādās kāda sarkana strīpa, tad vēlams uzreiz pavērt vaļā plusiņu un paskatīties vai tā sarkanā strīpa ir visiem lietotājiem (parasti vairāk kā 10 lietotājiem). Ja jā, tad to failu labāk neņemt. Ja tomēr ir nolādējies šāda tipa fails un tā ir DivX ;-) filma, tad varētu viņu meklēt temp direktorijā ar noteikto faila izmēru un paskatīties ar The Playa, kas nāk līdzi DivX kodekam. Lielāko daļu jūs šāda tipa filmas varēsiet redzēt, bet ja nevarat apskatīties, tad pamēģinat vēl šo Avi Preview. Vēl var reizēm palīdzēt arī eDwatch. Ar eDwatch var arī skatīties nenolādētos video failus. Tāpat viņš kontrolē failu lejuplādes aktivitāti ar statistikas iespējām.
Dažreiz eDonkey mēdz "uzkārties" kā visas normālas programmas. Man tā nav gadījies ne reizi, bet ir gadījies, kad dators neiztur slodzīti un tādēļ cieš arī eDonkey. Ja pārlādējot datoru un palaižot eDonkey, redzat, ka faili, ko jūs pirmīt aktīvi lejuplādējāt, ir pazuduši, tad šai problēmai palīdzēs ed2k recovermet.


Dati ir apkopoti no vairākām ārzemju web lapām, kā arī sava pieredze tika ņemta vērā ;-). Toties lielākā daļa ir paša rakstīta, tādēļ nepārkopējiet manu gara darbu ;-).

eDonkey

 
 
 
 
 


Dreef © 2001
Dreef@sveiks.lv