Home KATALOGS Jaunumu arhīvs Tūrisms
 

Projekti

Fotoaparāta izvēle

http://lam.good.lv

Ekonomiski politiskā situācija Latvijā

Izdomāju uztaisīt kaut kādu aptuveno kopsavilkumu par Latviju kā lameru zemi no politiski ekonomiskā aspekta. Konkrēti mani interesēja tikai ieskats uz to visu no lameriskā viedokļa ;-). Jūs zināt kā uz Latviju skatās no malas? Kā uz 3 Pasaules attīstības valsti, jo mūsu korupcijas līmenis ir tuvu tām. Respektīvi, esam pēdējā vietā Eiropā un arī pasaulē tālu no pēdējās vietas neesam, jo šajā jautājumā ir pāris Āfrikas valstis un kaut kādas saliņas, kas mums ieliek. Tādēļ vajadzētu tādu vēsturisku atskatu uztaisīt kādēļ tas tā. Starp citu vai kāds mūsu valstī tika sodīts par netīriem darījumiem lielos apmēros? Nē, pie mums soda tikai mazos huļigānus, bet tur kur jautājums iet par pāris miljoniem, tur vienmēr gali ūdenī.
Zemletes tirdzniecība un blatu būšana pie mums jau labi strādāja padomju laikos, bet izrādās mēs no šīs vēstures paliekas nekādīgi nevaram atbrīvoties un pats trakākais, ka uzskatam to par pareizu procesu.
Vai atceraties kā Andris Šķēle kļuva slavens? Jā, ar saviem zelta podiem privātmājā, ko viņš bija iegādājis par ierēdņa algu Zemkopības ministrijā. Viņš ar saviem darījumiem kļuva tik slavens, ka atļāvās izveidot pats savu partiju, noreklamēt to kārtīgi un pat pamanījās būt Ministru Prezidents. Tagad esam gājuši attīstībā vēl tālāk un mums pat prezidents ir kukuļņēmējs, kas arī ir Tautas partijas pārstāvis. Kādēļ Tautas partijas? Tādēļ, ka Zatlera sieva ar Šķēles bijušo sievu ir māsīcas (ceru, ka mani informācijas avoti ir pareizi ;-)). Tā teikt lieli čomaki. Teiksiet sagadīšanās? Nu labi, tad vēl minēsim dažus vēsturiskus faktus. Nezinu vai visi atceras Mola celtniecības skandālus? Es arī tā pa miglai, bet tur bija iesaistīts Šķēle un beigās pāris līķīši. Tā tiek risināti nerisināmie jautājumi un vainīgā atkal nav. Vislielākās kaislības parasti ir risinājušās par valsts lielāko uzņēmumu - Latvenergo. Ja man atmiņa neviļ, tad tur neviens uzņēmuma prezidents nav līdz galam nostrādājis un pārsvarā nomiruši turpat darba vietās. Viens pat laikam pa logu izlidoja (paši varat arhīvos pameklēt). Vainīgo kā vienmēr nav. Vienīgais, ilgus gadus strādājošais, ir Tautas partijas ievirzītais Miķelsona kungs. Novēlu viņam veiksmi un nebojāt attiecības. Mistiskas lietas notika arī ar uzņēmēju Daini Peimani, kuru nošāva vairākus gadus atpakaļ. Laikam nebija vajadzīgs mūsu valstī konkurēt ar degvielas tirgotājiem vai kādiem citiem mistiskiem spēkiem, jo līdz šim nekas bioetanola ražošanā un izmantošanā transportos nav darīts. Vainīgo atkal nav.
Un tagad vēl nedaudz padomāsim par to, ko mūsu valdība ir paspējusi izdarīt, jeb parasti tas ir atkarīgs no valdošās koalīcijas. Pārdota ir Latvijas Gāze Krievijas un Vācijas uzņēmumam ar pasaulē unikālāko gāzes krātuvi (dabas resursi), kur nekādi specifiskie nodokļi netiek piemēroti, bet gāzes cenas mums ceļ tāpat kā pārējiem - nekādu atvieglojumu vairs nejūtam, jo mums taču tā gāzes krātuve vairs nepieder. Vai tas nav smieklīgi? Tieši tas pats ir ar Ostām. Rīgā osta tika sadalīta pa daļām un neesmu lietas kursā vai tur vēl valstij kaut kas vispār pieder, bet arī tas ir unikāls resurss, ko nedrīkst pārdot, jo gadsimtiem ilgi tas nestu valsts kasē lielu naudu. Ventspils naftu pavisam nesen skaisti pa lēto pārdeva. Tagad viss ir sagatavots, lai vēl pārdotu tādus unikālus un peļņu nesošus uzņēmumus kā Lattelecom, LMT, Latvenergo, Latvijas Valsts Zemes dienests utt. Es pat visus nevaru uzskaitīt, bet par daudziem man sāp sirds, ka mēs tos atdodam par kapeikām. Kaut ko jau rakstīju par veiksmīgiem darījumiem 2006.10.06.
Vēl man nav skaidrs, kā pārdodot valsts īpašumu, kas gadiem nesis labu peļņu, valsts pamanās būt vēl parādā? Konkrēti tas bija ar AirBaltic. Ja papēta tā smalkāk, tad gandrīz visos valsts uzņēmumos, kur ir arī citu investoru daļas, tad gūtā peļņa tiek sadalīta nevis godīgi dividendēs pa daļām, bet valsts dividendes aiziet uzņēmuma attīstībā un investori saņem savas dividendes kā pienākas. Kaut kāda mistika. Tad kādēļ tādi investori vispār vajadzīgi? Man patīk kā Ķīnā attīstās ekonomika un tā ir ļoti līdzīga mūsu valts zelta laikiem, kad valdīja Kārlis Ulmanis. Tad valsts piedalījās lielu uzņēmumu veidošanā un līdzfinansēšanā - kaut kur 40% pieder valstij un pārējais privātajiem. Ķīnā tā situācija manuprāt ir negodīgāka - vismaz 51% valstij un pārējais privātajiem, lai vajadzības gadījumā šo uzņēmumu var atņemt. Mēs šobrīd no šīs unikālās iespējas atsakamies un mēģinam visu pārdot. Pārdot, tas taču ir tik vienkārši, bet ko darīs mūsu bērni? Tādēļ vislielākā sāpe man tagad atkal ir par to, ka ostas jau ir izsaimniekotas un vēl ir iespēja pasaimniekot ar jūras piekrasti:
apollo.lv/portal/news/articles/101722
Bet lai viss tā nenotiktos, tad vajadzīgie likumi, kas tiešām sakārtotu sistēmu valstī un ir daudz būtiskāki, tiek norakti dziļi dziļi:
vdiena.lv/saeimaa_norok_buutiskus_groziijumus
Un ko darīt lietas labā? Nezinu. Bet daudz jau jums pirms vēlēšanām teica priekšā:
ldiena.lv/robertszile/2007-03-09/13066
Kurš ieklausījās un kurš tikai akli balsoja par kārtējiem solījumiem?
Vēl daži interesanti fakti par Rīgu. Lielākā daļa Vecrīgas jau šobrīd pieder Krievijas bagātniekiem. "Saules akmenis" mūs gandrīz izslēdza no UNESCO mantojuma, kā arī Triangula bastions un tamlīdzīgi sviesti. Ar to mums nepietika un tagad arī Doma laukumā ceļam jaunu viesnīcu:
nams24.lv/news_id=49054
Privatizācijai tiks nodotas 125 filmas (laikam visas latviešu mākslas filmas), bet jaunu filmu uzņemšana vairs praktiski nenotiek. Vai tas ir normāli, ka mēs pat savu vēsturi un kultūras mantojumu sākam pārdot? Vai mums pašiem nav pāris tūkstošu latu, lai šo mantojumu saglabātu vēl kādai paaudzei? Nepietiek, ka tiek privatizēti dabas liegumi, dabas apskates objekti utt. Braukājot pa Latviju, nākas secināt, ka jau gandrīz katrs otrais apskates objekts ir privatizēts un piekļuve tam ir apgrūtināta vai pat gandrīz neiespējama. Norādes uz objektiem tiek noņemtas un ceļi bloķēti. Tā mēs attīstām tūrismu? Nekur citur Eiropā tā nenotiek, bet esmu daudz ko apbraukājis. Iedomājaties, ja kāds izdomās "nopirkt" piramīdas? Tā kā mums piramīdu nav, tad tiek pārdots vēl tas kas mums ir. Valsts kļūst nevis bagātāka, atpērkot kādus stratēģiskus objektus, bet nabadzīgāka. Piļu izsaimniekošana arī ļoti ātri norisinājās pēc dažādām shēmām. Tā var liekas vēl daudz uzskaitīt, ko mēs esam zaudējuši. Un ko pēdējos gados ieguvuši? Viens Dienvidu tilts? Tas pats vēl nav uzcelts un notikusi nežēlīgā valsts apkrāpšana sakarā ar to, ka tikai viens pretendents pieteicies konkursam, kurš arī pārkāpis nolikumu un cenu palielinājis vairākas reizes - no padsmit miljoniem uz vairākiem simtiem miljonu. Kaut kā vairāk nekas prātā nenāk, ko pēdējos 15 gados valsts būtu tādu nozīmīgu ieguvusi - viena vienīga klaja izsaimniekošana.
Jautrā pārmaiņu laikmetā mēs dzīvojam, ne?

Reklāma

CooLynX

Good

 

Dreef © 2001
Dreef@sveiks.lv